Beatrice Municipal Airport (BIE)
Beatrice Municipal Airport (BIE)
BIE
Beatrice Municipal Airport (BIE)
Beatrice, NE
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BIE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
096-45-14.8000W/40-18-04.6000N -96.754111/40.301278 (Estimated) |
| Elevation | 1323 ft / 403.25 m (Surveyed) |
| Land | 643 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Beatrice, NE |
| Location | Gage County, NE |
| Magnetic Variation | 04E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | ACE - Central |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | OLU - Columbus |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BIE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 14/32
| Dimensions | 4401 x 100 ft (1341 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1319.00 ft | 1312.00 ft |
| Coordinates | 40.305048N / 96.759528W | 40.295375N / 96.750077W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| Approach light | ODALS | |
| REIL | Yes |
Runway 18/36
| Dimensions | 5602 x 100 ft (1707 x 30 m) |
| Surface | ASPH-CONC-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1324.00 ft | 1305.00 ft |
| Coordinates | 40.309825N / 96.753642W | 40.294449N / 96.753511W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| Approach light | MALSR |