Eastern Sierra Regional Airport (BIH)
Eastern Sierra Regional Airport (BIH)
BIH
Eastern Sierra Regional Airport (BIH)
Bishop, CA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BIH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
118-21-49.0000W/37-22-23.2000N -118.363611/37.373111 (Estimated) |
| Elevation | 4124 ft / 1257.00 m (Surveyed) |
| Land | 830 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles E of Bishop, CA |
| Location | Inyo County, CA |
| Magnetic Variation | 15E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | San Francisco |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZOA - Oakland |
| Tie-in FSS | RAL - Riverside |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BIH (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 07/25
| Dimensions | 5567 x 100 ft (1697 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 4124.00 ft | 4100.00 ft |
| Coordinates | 37.373650N / 118.374135W | 37.373517N / 118.354982W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY 07/25 FADED RY END MARKINGS AND CNTRLN. CNTRLN IS HARD TO DISCERN. |
Non-precision instrument , Poor Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 12/30
| Dimensions | 7498 x 100 ft (2285 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 4123.00 ft | 4100.00 ft |
| Coordinates | 37.380141N / 118.373338W | 37.365458N / 118.355254W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY 12/30 FADED RY END MARKINGS AND CNTRLN. CNTRLN IS HARD TO DISCERN. |
Non-precision instrument , Poor Condition |
| VGSI | 2-box on left | 2-box on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 16/34
| Dimensions | 5600 x 100 ft (1707 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 4112.00 ft | 4105.00 ft |
| Coordinates | 37.380734N / 118.361639W | 37.365359N / 118.361804W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY 16/34 FADED RY END MARKINGS AND CNTRLN. CNTRLN IS HARD TO DISCERN. |
Non-precision instrument , Poor Condition |
| VGSI | 2-box on left | 2-box on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway H1
| Dimensions | 40 x 40 ft (12 x 12 m) |
| Surface | ASPH-F |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway H2
| Dimensions | 100 x 100 ft (30 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| H2 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |