Early County Airport (BIJ)
Early County Airport (BIJ)
BIJ
Early County Airport (BIJ)
Blakely, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BIJ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-53-41.2720W/31-23-51.0310N -84.894798/31.397509 (Estimated) |
| Elevation | 215 ft / 65.53 m (Surveyed) |
| Land | 80 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Blakely, GA |
| Location | Early County, GA |
| Magnetic Variation | 03W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 987 ft |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 5494 x 98 ft (1675 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 50° | 127° |
| Physical elevation | 214.00 ft | 205.00 ft |
| Coordinates | 31.392596N / 84.901513W | 31.402395N / 84.888113W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | MALSF |