Billings Logan International Airport (BIL)
Billings Logan International Airport (BIL)
BIL
Billings Logan International Airport (BIL)
Billings, MT
Latest photos of Billings Logan International Airport (BIL)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BIL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
108-32-34.4000W/45-48-27.6000N -108.542889/45.807667 (Estimated) |
| Elevation | 3652 ft / 1113.13 m (Surveyed) |
| Land | 2300 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Billings, MT |
| Location | Yellowstone County, MT |
| Magnetic Variation | 14E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Billings |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZLC - Salt Lake City |
| Tie-in FSS | GTF - Great Falls |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BIL (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 07/25
| Dimensions | 5503 x 75 ft (1677 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 84° | 127° |
| Physical elevation | 3636.00 ft | 3534.00 ft |
| Coordinates | 45.807679N / 108.558405W | 45.809255N / 108.536941W |
| Gradient | 1.90 | 1.90 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| REIL | Yes |
Runway 10L/28R
| Dimensions | 10521 x 150 ft (3207 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 10L | 28R | |
|---|---|---|
| Alignment | 111° | 127° |
| Physical elevation | 3584.00 ft | 3488.00 ft |
| Coordinates | 45.812731N / 108.554820W | 45.802049N / 108.516506W |
| Gradient | 0.80 | 1.00 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS/DME |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 10R/28L
| Dimensions | 3800 x 75 ft (1158 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10R | 28L | |
|---|---|---|
| Alignment | 111° | 127° |
| Physical elevation | 3652.00 ft | 3607.00 ft |
| Coordinates | 45.809195N / 108.562827W | 45.805338N / 108.548978W |
| Gradient | 0.00 | 1.20 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |