Bismarck Municipal Airport (BIS)
Bismarck Municipal Airport (BIS)
BIS
Bismarck Municipal Airport (BIS)
Bismarck, ND
Latest photos of Bismarck Municipal Airport (BIS)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BIS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
100-44-44.7000W/46-46-21.8000N -100.745750/46.772722 (Estimated) |
| Elevation | 1661 ft / 506.27 m (Surveyed) |
| Land | 2425 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Bismarck, ND |
| Location | Burleigh County, ND |
| Magnetic Variation | 07E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Twin Cities |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GFK - Grand Forks |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BIS (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPSY3 |
Runway 03/21
| Dimensions | 6600 x 100 ft (2012 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 39° | 127° |
| Physical elevation | 1661.00 ft | 1661.00 ft |
| Coordinates | 46.762617N / 100.748415W | 46.776672N / 100.731830W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 13/31
| Dimensions | 8794 x 150 ft (2680 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1654.00 ft | 1645.00 ft |
| Coordinates | 46.783953N / 100.761786W | 46.766151N / 100.738120W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALS | MALSR |
| REIL | No | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |