Bemidji Regional Airport (BJI)
Bemidji Regional Airport (BJI)
BJI
Bemidji Regional Airport (BJI)
Bemidji, MN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BJI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
094-56-05.0000W/47-30-38.6000N -94.934722/47.510722 (Estimated) |
| Elevation | 1391 ft / 423.98 m (Surveyed) |
| Land | 1740 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Bemidji, MN |
| Location | Beltrami County, MN |
| Magnetic Variation | 04E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Twin Cities |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BJI (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 07/25
| Dimensions | 5700 x 150 ft (1737 x 46 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 74° | 127° |
| Physical elevation | 1384.00 ft | 1380.00 ft |
| Coordinates | 47.507248N / 94.943503W | 47.511555N / 94.921333W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 13/31
| Dimensions | 7004 x 150 ft (2135 x 46 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1391.00 ft | 1384.00 ft |
| Coordinates | 47.518446N / 94.946802W | 47.505109N / 94.926417W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | MALSR |
| REIL | No | No |