Baker City Municipal Airport (BKE)
Baker City Municipal Airport (BKE)
BKE
Baker City Municipal Airport (BKE)
Baker City, OR
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BKE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
117-48-32.9000W/44-50-14.4000N -117.809139/44.837333 (Estimated) |
| Elevation | 3373 ft / 1028.09 m (Surveyed) |
| Land | 398 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Baker City, OR |
| Location | Baker County, OR |
| Magnetic Variation | 16E (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Seattle |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZLC - Salt Lake City |
| Tie-in FSS | MMV - Mc Minnville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BKE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 08/26
| Dimensions | 3670 x 140 ft (1119 x 43 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 97° | 127° |
| Physical elevation | 3370.00 ft | 3369.00 ft |
| Coordinates | 44.836924N / 117.814274W | 44.835742N / 117.800229W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Numbers only , Fair Condition | Numbers only , Fair Condition |
Runway 13/31
| Dimensions | 5085 x 100 ft (1550 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 3366.00 ft | 3373.00 ft |
| Coordinates | 44.842248N / 117.813388W | 44.831330N / 117.801194W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 17/35
| Dimensions | 4359 x 75 ft (1329 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 1° |
| Physical elevation | 3366.00 ft | 3373.00 ft |
| Coordinates | 44.844825N / 117.812712W | 44.832873N / 117.813064W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |