Blythe Airport (BLH)
Blythe Airport (BLH)
BLH
Blythe Airport (BLH)
Blythe, CA
Latest photos of Blythe Airport (BLH)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BLH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
114-43-00.8000W/33-37-09.0000N -114.716889/33.619167 (Estimated) |
| Elevation | 399 ft / 121.62 m (Surveyed) |
| Land | 3904 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles W of Blythe, CA |
| Location | Riverside County, CA |
| Magnetic Variation | 13E (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Phoenix |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZLA - Los Angeles |
| Tie-in FSS | RAL - Riverside |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BLH (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 08/26
| Dimensions | 6543 x 150 ft (1994 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 397.00 ft | 396.00 ft |
| Coordinates | 33.616602N / 114.727729W | 33.616537N / 114.706240W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 17/35
| Dimensions | 5800 x 100 ft (1768 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 399.00 ft | 394.00 ft |
| Coordinates | 33.630035N / 114.716742W | 33.614098N / 114.716817W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |