Monmouth Executive Airport (BLM)
Monmouth Executive Airport (BLM)
BLM
Monmouth Executive Airport (BLM)
Belmar/farmingdale, NJ
Latest photos of Monmouth Executive Airport (BLM)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BLM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
074-07-28.4000W/40-11-12.3000N -74.124556/40.186750 (Estimated) |
| Elevation | 153 ft / 46.63 m (Surveyed) |
| Land | 850 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles W of Belmar/farmingdale, NJ |
| Location | Monmouth County, NJ |
| Magnetic Variation | 12W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 841 ft |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | MIV - Millville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BLM (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 03/21
| Dimensions | 3512 x 50 ft (1070 x 15 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 22° | 127° |
| Physical elevation | 149.00 ft | 147.00 ft |
| Coordinates | 40.180584N / 74.124471W | 40.189539N / 74.119814W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
Runway 14/32
| Dimensions | 7371 x 85 ft (2247 x 26 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 110.00 ft | 153.00 ft |
| Coordinates | 40.194388N / 74.135425W | 40.180723N / 74.115974W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | pulsating/steady burning on left | |
| REIL | Yes | Yes |
- NO HELICOPTER ACTIVITY NE OF RY 14. BANNER TOW OPERATING AREA ONLY HELICOPTER INSTRUCTION BY PRE-ARRANGEMENT ONLY 732-938-4800.
- NO TOUCH & GO LANDINGS FRI; SAT; SUN.
- DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT.
- RY 14/32 NON-STD TWY SEPARATION 185 FT.
- BERM 36 FT HIGH; NORTH RY 14/32 65 FT FROM CNTRLN.
- TWYS NSTD MARKINGS. RY HOLD MARKINGS ON TWYS NSTD PLACEMENT. TWY LINES DO NOT ENSURE WING TIP/ROTOR CLEARANCE AT NW END OF PARALLEL TWY.
- FOR RY CONDITIONS DURG SNOWY WX CALL 732-751-0044.
- HEAVY BANNER TOWING OPNS MEMORIAL-LABOR DAY NORTH OF TY 14/32.
- LOOSE GRAVEL & BROKEN ASPHALT IN RAMP AREA EAST SIDE OF ARPT.
- ARPT ESTAB 1938.