Scott Afb/midamerica Airport (BLV)
Scott Afb/midamerica Airport (BLV)
BLV
Scott Afb/midamerica Airport (BLV)
Belleville, IL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BLV |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
089-50-06.7000W/38-32-42.6000N -89.835194/38.545167 (Estimated) |
| Elevation | 458 ft / 139.60 m (Surveyed) |
| Land | 7003 acres |
| From nearest city | 14 nautical miles E of Belleville, IL |
| Location | St Clair County, IL |
| Magnetic Variation | 02E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | STL - Saint Louis |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BLV (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 10/1997 |
| Federal Agreements | N |
Runway 14L/32R
| Dimensions | 10000 x 150 ft (3048 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 14L | 32R | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 442.00 ft | 442.00 ft |
| Coordinates | 38.556198N / 89.833496W | 38.536262N / 89.809455W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 14R/32L
| Dimensions | 8010 x 150 ft (2441 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 14R | 32L | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 459.00 ft | 437.00 ft |
| Coordinates | 38.551827N / 89.861940W | 38.535863N / 89.842679W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/GS | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | touchdown |
| Approach light | MALSR | MALSR |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |