Monroe County Airport (BMG)
Monroe County Airport (BMG)
BMG
Monroe County Airport (BMG)
Bloomington, IN
Latest photos of Monroe County Airport (BMG)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BMG |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-37-00.0497W/39-08-45.6750N -86.616680/39.146021 (Estimated) |
| Elevation | 846 ft / 257.86 m (Surveyed) |
| Land | 1035 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles SW of Bloomington, IN |
| Location | Monroe County, IN |
| Magnetic Variation | 02W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BMG (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 10/1974 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 06/24
| Dimensions | 3798 x 100 ft (1158 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 62° | 127° |
| Physical elevation | 832.00 ft | 841.00 ft |
| Coordinates | 39.137805N / 86.622925W | 39.142760N / 86.611146W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 17/35
| Dimensions | 6500 x 150 ft (1981 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 846.00 ft | 837.00 ft |
| Coordinates | 39.158201N / 86.618137W | 39.140547N / 86.614809W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |