Central Il Regional Arpt At Bloomington-normal Airport (BMI)
Central Il Regional Arpt At Bloomington-normal Airport (BMI)
BMI
Central Il Regional Arpt At Bloomington-normal Airport (BMI)
Bloomington/normal, IL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BMI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-54-57.3000W/40-28-37.6000N -88.915917/40.477111 (Estimated) |
| Elevation | 871 ft / 265.48 m (Surveyed) |
| Land | 1968 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Bloomington/normal, IL |
| Location | Mc Lean County, IL |
| Magnetic Variation | 00E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | IKK - Kankakee |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BMI (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 02/20
| Dimensions | 8000 x 150 ft (2438 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 18° | 127° |
| Physical elevation | 856.00 ft | 862.00 ft |
| Coordinates | 40.464050N / 88.916025W | 40.484945N / 88.907184W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on right | |
| RVR equipment | touchdown, midfield, rollout | touchdown, midfield, rollout |
| Approach light | MALSR | ALSF2 |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes |
Runway 11/29
| Dimensions | 6525 x 150 ft (1989 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 107° | 127° |
| Physical elevation | 871.00 ft | 871.00 ft |
| Coordinates | 40.483070N / 88.932343W | 40.477570N / 88.910023W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on right | |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |