Berlin Regional Airport (BML)
Berlin Regional Airport (BML)
BML
Berlin Regional Airport (BML)
Berlin, NH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BML |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
071-10-33.3000W/44-34-31.3000N -71.175917/44.575361 (Estimated) |
| Elevation | 1161 ft / 353.87 m (Surveyed) |
| Land | 575 acres |
| From nearest city | 7 nautical miles N of Berlin, NH |
| Location | Coos County, NH |
| Magnetic Variation | 16W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Montreal |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BGR - Bangor |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BML (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 18/36
| Dimensions | 5200 x 100 ft (1585 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1161.00 ft | 1130.00 ft |
| Coordinates | 44.582029N / 71.179491W | 44.568707N / 71.172365W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |