Beaumont Municipal Airport (BMT)
Beaumont Municipal Airport (BMT)
BMT
Beaumont Municipal Airport (BMT)
Beaumont, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BMT |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
094-12-54.3482W/30-04-12.7358N -94.215097/30.070204 (Estimated) |
| Elevation | 32 ft / 9.75 m (Surveyed) |
| Land | 276 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles W of Beaumont, TX |
| Location | Jefferson County, TX |
| Magnetic Variation | 04E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Houston |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZHU - Houston |
| Tie-in FSS | CXO - Montgomery County |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CXO (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 13/31
| Dimensions | 4001 x 75 ft (1220 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 29.00 ft | 31.00 ft |
| Coordinates | 30.074390N / 94.220523W | 30.066984N / 94.211172W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes |
Runway 16/34
| Dimensions | 2050 x 75 ft (625 x 23 m) |
| Surface | TURF-G |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 30.00 ft | 30.00 ft |
| Coordinates | 30.072026N / 94.214265W | 30.066498N / 94.212998W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking |
*16/34 MKD WITH PAINTED TIRES & CONES. |