Nashville International Airport (BNA)
Nashville International Airport (BNA)
BNA
Nashville International Airport (BNA)
Nashville, TN
Latest photos of Nashville International Airport (BNA)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BNA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-40-41.5000W/36-07-28.1000N -86.678194/36.124472 (Estimated) |
| Elevation | 599 ft / 182.58 m (Surveyed) |
| Land | 3900 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles SE of Nashville, TN |
| Location | Davidson County, TN |
| Magnetic Variation | 03W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | BNA - Nashville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BNA (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPRY3 |
Runway 02C/20C
| Dimensions | 8001 x 150 ft (2439 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 02C | 20C | |
|---|---|---|
| Alignment | 18° | 127° |
| Physical elevation | 569.00 ft | 572.00 ft |
| Coordinates | 36.103331N / 86.687961W | 36.124233N / 86.679598W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/GS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 02L/20R
| Dimensions | 7703 x 150 ft (2348 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 02L | 20R | |
|---|---|---|
| Alignment | 18° | 127° |
| Physical elevation | 598.00 ft | 555.00 ft |
| Coordinates | 36.117678N / 86.686475W | 36.137842N / 86.678566W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on right | |
| RVR equipment | touchdown, rollout | touchdown, rollout |
| Approach light | ALSF2 | MALSF |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | No |
Runway 02R/20L
| Dimensions | 8000 x 150 ft (2438 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 02R | 20L | |
|---|---|---|
| Alignment | 18° | 127° |
| Physical elevation | 590.00 ft | 540.00 ft |
| Coordinates | 36.112713N / 86.667643W | 36.133614N / 86.659277W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | ILS/DME |
| VGSI | 4-light PAPI on right | |
| RVR equipment | touchdown, midfield, rollout | touchdown, midfield, rollout |
| Approach light | ALSF2 | MALSR |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | No |
Runway 13/31
| Dimensions | 11030 x 150 ft (3362 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 536.00 ft | 582.00 ft |
| Coordinates | 36.141277N / 86.695355W | 36.120496N / 86.668178W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 6-box on left | |
| REIL | Yes | Yes |