Boone Municipal Airport (BNW)
Boone Municipal Airport (BNW)
BNW
Boone Municipal Airport (BNW)
Boone, IA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BNW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
093-50-51.4000W/42-02-58.4000N -93.847611/42.049556 (Estimated) |
| Elevation | 1160 ft / 353.57 m (Surveyed) |
| Land | 206 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SE of Boone, IA |
| Location | Boone County, IA |
| Magnetic Variation | 03E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | FOD - Fort Dodge |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BNW (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 02/20
| Dimensions | 3248 x 146 ft (990 x 45 m) |
| Surface | TURF-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 25° | 127° |
| Physical elevation | 1160.00 ft | 1136.00 ft |
| Coordinates | 42.046821N / 93.852065W | 42.054876N / 93.846945W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking |
*02/20 MKD WITH YELLOW CONES. |
Runway 15/33
| Dimensions | 4808 x 75 ft (1465 x 23 m) |
| Surface | CONC-F |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1138.00 ft | 1138.00 ft |
| Coordinates | 42.054346N / 93.850835W | 42.043002N / 93.841793W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |