Miley Memorial Field Airport (BPI)
Miley Memorial Field Airport (BPI)
BPI
Miley Memorial Field Airport (BPI)
Big Piney, WY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BPI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
110-06-31.9000W/42-34-56.0000N -110.108861/42.582222 (Estimated) |
| Elevation | 6993 ft / 2131.47 m (Surveyed) |
| Land | 1199 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Big Piney, WY |
| Location | Sublette County, WY |
| Magnetic Variation | 16E (1975) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Salt Lake City |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZLC - Salt Lake City |
| Tie-in FSS | CPR - Casper |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BPI (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGSY |
Runway 08/26
| Dimensions | 3301 x 60 ft (1006 x 18 m) |
| Surface | TURF-DIRT-P |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 93° | 127° |
| Physical elevation | 6943.00 ft | 6936.00 ft |
| Coordinates | 42.576651N / 110.110290W | 42.576105N / 110.098060W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 13/31
| Dimensions | 6802 x 75 ft (2073 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 6994.00 ft | 6949.00 ft |
| Coordinates | 42.592954N / 110.117900W | 42.577184N / 110.104406W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |