Brunswick Golden Isles Airport (BQK)
Brunswick Golden Isles Airport (BQK)
BQK
Brunswick Golden Isles Airport (BQK)
Brunswick, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BQK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-27-58.7361W/31-15-32.5240N -81.466316/31.259034 (Estimated) |
| Elevation | 26 ft / 7.92 m (Surveyed) |
| Land | 2003 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles N of Brunswick, GA |
| Location | Glynn County, GA |
| Magnetic Variation | 04W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BQK (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 03/1982 |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 07/25
| Dimensions | 8001 x 150 ft (2439 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 65° | 127° |
| Physical elevation | 19.00 ft | 20.00 ft |
| Coordinates | 31.254449N / 81.477952W | 31.263620N / 81.454680W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |