Rafael Hernandez Airport (BQN)
Rafael Hernandez Airport (BQN)
BQN
Rafael Hernandez Airport (BQN)
Aguadilla, PR
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BQN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
067-07-46.0000W/18-29-41.5000N -67.129444/18.494861 (Estimated) |
| Elevation | 237 ft / 72.24 m (Surveyed) |
| Land | 1600 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Aguadilla, PR |
| Location | --puerto Rico County, PR |
| Magnetic Variation | 10W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Puerto Rico-virgin Islands |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZSU - San Juan |
| Tie-in FSS | SJU - San Juan |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | TJBQ (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 07/2005 |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 08/26
| Dimensions | 11702 x 200 ft (3567 x 61 m) |
| Surface | ASPH-CONC-P |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 72° | 127° |
| Physical elevation | 237.00 ft | 194.00 ft |
| Coordinates | 18.489983N / 67.145540W | 18.499719N / 67.113346W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes |