Buffalo-lancaster Regional Airport (BQR)
Buffalo-lancaster Regional Airport (BQR)
BQR
Buffalo-lancaster Regional Airport (BQR)
Lancaster, NY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BQR |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
078-36-43.1000W/42-55-19.4000N -78.611972/42.922056 (Estimated) |
| Elevation | 751 ft / 228.90 m (Surveyed) |
| Land | 100 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Lancaster, NY |
| Location | Erie County, NY |
| Magnetic Variation | 10W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | BUF - Buffalo |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BUF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 08/26
| Dimensions | 3199 x 75 ft (975 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 752.00 ft | 750.00 ft |
| Coordinates | 42.921046N / 78.617778W | 42.923044N / 78.606150W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on right | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |