Brainerd Lakes Regional Airport (BRD)
Brainerd Lakes Regional Airport (BRD)
BRD
Brainerd Lakes Regional Airport (BRD)
Brainerd, MN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BRD |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
094-08-01.7000W/46-24-15.2000N -94.133806/46.404222 (Estimated) |
| Elevation | 1232 ft / 375.51 m (Surveyed) |
| Land | 1560 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Brainerd, MN |
| Location | Crow Wing County, MN |
| Magnetic Variation | 03E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Twin Cities |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BRD (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 6512 x 150 ft (1985 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 54° | 127° |
| Physical elevation | 1220.00 ft | 1223.00 ft |
| Coordinates | 46.394630N / 94.146323W | 46.405242N / 94.125565W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 16/34
| Dimensions | 7100 x 150 ft (2164 x 46 m) |
| Surface | CONC-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1226.00 ft | 1232.00 ft |
| Coordinates | 46.417446N / 94.136030W | 46.398864N / 94.127638W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | No |
| TDZ lights | No |
Runway H1
| Dimensions | 60 x 60 ft (18 x 18 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition |