Southeast Iowa Regional Airport (BRL)
Southeast Iowa Regional Airport (BRL)
BRL
Southeast Iowa Regional Airport (BRL)
Burlington, IA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BRL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
091-07-31.8000W/40-46-59.6000N -91.125500/40.783222 (Estimated) |
| Elevation | 698 ft / 212.75 m (Surveyed) |
| Land | 537 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Burlington, IA |
| Location | Des Moines County, IA |
| Magnetic Variation | 01E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | FOD - Fort Dodge |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BRL (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 12/30
| Dimensions | 5351 x 100 ft (1631 x 30 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 120° | 127° |
| Physical elevation | 692.00 ft | 698.00 ft |
| Coordinates | 40.791406N / 91.135986W | 40.784165N / 91.119177W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 18/36
| Dimensions | 6701 x 150 ft (2042 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 691.00 ft | 677.00 ft |
| Coordinates | 40.788779N / 91.123943W | 40.770387N / 91.123750W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| Approach light | MALSR |