Belfast Municipal Airport (BST)
Belfast Municipal Airport (BST)
BST
Belfast Municipal Airport (BST)
Belfast, ME
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BST |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
069-00-42.6000W/44-24-33.8000N -69.011833/44.409389 (Estimated) |
| Elevation | 198 ft / 60.35 m (Surveyed) |
| Land | 320 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SW of Belfast, ME |
| Location | Waldo County, ME |
| Magnetic Variation | 18W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Montreal |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BGR - Bangor |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BGR (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 15/33
| Dimensions | 4000 x 100 ft (1219 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 198.00 ft | 158.00 ft |
| Coordinates | 44.413164N / 69.017388W | 44.405621N / 69.006273W |
| Gradient | 1.00 | 1.00 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| REIL | Yes | Yes |