W K Kellogg Airport (BTL)
W K Kellogg Airport (BTL)
BTL
W K Kellogg Airport (BTL)
Battle Creek, MI
Latest photos of W K Kellogg Airport (BTL)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BTL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-15-00.3202W/42-18-23.3021N -85.250089/42.306473 (Estimated) |
| Elevation | 952 ft / 290.17 m (Surveyed) |
| Land | 1500 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Battle Creek, MI |
| Location | Calhoun County, MI |
| Magnetic Variation | 04W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BTL (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 11/1974 |
| Federal Agreements | NGPSY |
Runway 05L/23R
| Dimensions | 10004 x 150 ft (3049 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 05L | 23R | |
|---|---|---|
| Alignment | 43° | 127° |
| Physical elevation | 952.00 ft | 928.00 ft |
| Coordinates | 42.295731N / 85.265979W | 42.315937N / 85.240946W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 05R/23L
| Dimensions | 4100 x 75 ft (1250 x 23 m) |
| Surface | ASPH |
| 05R | 23L | |
|---|---|---|
| Alignment | 43° | 127° |
| Physical elevation | 925.00 ft | 930.00 ft |
| Coordinates | 42.299426N / 85.250196W | 42.307707N / 85.239936W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 13/31
| Dimensions | 4835 x 100 ft (1474 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 126° | 127° |
| Physical elevation | 920.00 ft | 929.00 ft |
| Coordinates | 42.314169N / 85.254593W | 42.306349N / 85.240143W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |