Bert Mooney Airport (BTM)
Bert Mooney Airport (BTM)
BTM
Bert Mooney Airport (BTM)
Butte, MT
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BTM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
112-29-50.9000W/45-57-17.3000N -112.497472/45.954806 (Estimated) |
| Elevation | 5550 ft / 1691.64 m (Surveyed) |
| Land | 890 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Butte, MT |
| Location | Silver Bow County, MT |
| Magnetic Variation | 16E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Great Falls |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZLC - Salt Lake City |
| Tie-in FSS | GTF - Great Falls |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BTM (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 12/30
| Dimensions | 5100 x 75 ft (1554 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 5520.00 ft | 5530.00 ft |
| Coordinates | 45.958991N / 112.505739W | 45.950171N / 112.490186W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 15/33
| Dimensions | 9001 x 150 ft (2744 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 5506.00 ft | 5550.00 ft |
| Coordinates | 45.966928N / 112.501204W | 45.942898N / 112.493166W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Basic , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | No |