Butler County/k W Scholter Field Airport (BTP)
Butler County/k W Scholter Field Airport (BTP)
BTP
Butler County/k W Scholter Field Airport (BTP)
Butler, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BTP |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-57-03.9000W/40-46-35.7000N -79.951083/40.776583 (Estimated) |
| Elevation | 1248 ft / 380.39 m (Surveyed) |
| Land | 304 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles SW of Butler, PA |
| Location | Butler County, PA |
| Magnetic Variation | 08W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | AOO - Altoona |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BTP (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 08/26
| Dimensions | 4801 x 100 ft (1463 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 72° | 127° |
| Physical elevation | 1228.00 ft | 1243.00 ft |
| Coordinates | 40.774553N / 79.959328W | 40.778635N / 79.942845W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSF | |
| REIL | Yes |