Baton Rouge Metropolitan, Ryan Field Airport (BTR)
Baton Rouge Metropolitan, Ryan Field Airport (BTR)
BTR
Baton Rouge Metropolitan, Ryan Field Airport (BTR)
Baton Rouge, LA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BTR |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
091-08-59.5567W/30-31-58.4608N -91.149877/30.532906 (Estimated) |
| Elevation | 70 ft / 21.34 m (Surveyed) |
| Land | 1250 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles N of Baton Rouge, LA |
| Location | East Baton Rouge Parish, LA |
| Magnetic Variation | 03E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Houston |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZHU - Houston |
| Tie-in FSS | DRI - De Ridder |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BTR (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 04L/22R
| Dimensions | 7500 x 150 ft (2286 x 46 m) |
| Surface | CONC-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 04L | 22R | |
|---|---|---|
| Alignment | 43° | 127° |
| Physical elevation | 66.00 ft | 70.00 ft |
| Coordinates | 30.524543N / 91.157419W | 30.539508N / 91.141031W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | No | Yes |
Runway 04R/22L
| Dimensions | 3799 x 75 ft (1158 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 04R | 22L | |
|---|---|---|
| Alignment | 43° | 127° |
| Physical elevation | 67.00 ft | 69.00 ft |
| Coordinates | 30.528634N / 91.149877W | 30.536212N / 91.141574W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
Runway 13/31
| Dimensions | 7004 x 150 ft (2135 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 66.00 ft | 70.00 ft |
| Coordinates | 30.540735N / 91.160900W | 30.527486N / 91.144754W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-box on left | |
| Approach light | MALSR | MALS |