Buffalo Niagara International Airport (BUF)
Buffalo Niagara International Airport (BUF)
BUF
Buffalo Niagara International Airport (BUF)
Buffalo, NY
Latest photos of Buffalo Niagara International Airport (BUF)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BUF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
078-43-50.1000W/42-56-25.5000N -78.730583/42.940417 (Estimated) |
| Elevation | 727 ft / 221.59 m (Surveyed) |
| Land | 1000 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles E of Buffalo, NY |
| Location | Erie County, NY |
| Magnetic Variation | 11W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | BUF - Buffalo |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BUF (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 05/23
| Dimensions | 8829 x 150 ft (2691 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 44° | 127° |
| Physical elevation | 674.00 ft | 727.00 ft |
| Coordinates | 42.931200N / 78.741685W | 42.948640N / 78.718808W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| RVR equipment | touchdown, rollout | touchdown, midfield, rollout |
| Approach light | MALSR | ALSF2 |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | Yes |
Runway 14/32
| Dimensions | 7161 x 150 ft (2183 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 699.00 ft | 709.00 ft |
| Coordinates | 42.946916N / 78.741695W | 42.935185N / 78.720241W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | No |
- HEAVY CONCENTRATION OF GULLS; BLACKBIRDS & STARLINGS UP TO 5000 FT ON & INVOF ARPT.
- DEER ON & INVOF ARPT.
- FOR FBO SVCS CTC 131.75; FOR CARGO SVCS CTC 122.95.
- TWY 'A' SOUTHWEST RUNUP AREA/HOLDING BAY MARKED DESIGN GROUP 3 ACFT (GENERALLY B727 OR SMALLER) UNAVAILABLE DESIGN GROUP 4 (INCLUDES BUT NOT LIMITED TO B757 DC8).
- TWY 'K1' CLSD 2100-0800 DAILY.
- EXISTED PRIOR TO 1959.