Burlington-alamance Regional Airport (BUY)
Burlington-alamance Regional Airport (BUY)
BUY
Burlington-alamance Regional Airport (BUY)
Burlington, NC
Latest photos of Burlington-alamance Regional Airport (BUY)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BUY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-28-22.8347W/36-02-59.0202N -79.473010/36.049728 (Estimated) |
| Elevation | 616 ft / 187.76 m (Surveyed) |
| Land | 500 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Burlington, NC |
| Location | Alamance County, NC |
| Magnetic Variation | 08W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Responsible ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BUY (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 06/24
| Dimensions | 6405 x 100 ft (1952 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 52° | 127° |
| Physical elevation | 616.00 ft | 587.00 ft |
| Coordinates | 36.044325N / 79.481560W | 36.055130N / 79.464460W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |