Beaver County Airport (BVI)
Beaver County Airport (BVI)
BVI
Beaver County Airport (BVI)
Beaver Falls, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BVI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-23-29.2000W/40-46-20.9000N -80.391444/40.772472 (Estimated) |
| Elevation | 1253 ft / 381.91 m (Surveyed) |
| Land | 228 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Beaver Falls, PA |
| Location | Beaver County, PA |
| Magnetic Variation | 07W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | AOO - Altoona |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BVI (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10/28
| Dimensions | 4501 x 100 ft (1372 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 94° | 127° |
| Physical elevation | 1204.00 ft | 1253.00 ft |
| Coordinates | 40.772885N / 80.399537W | 40.772055N / 80.383326W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |