Boulder City Municipal Airport (BVU)
Boulder City Municipal Airport (BVU)
BVU
Boulder City Municipal Airport (BVU)
Boulder City, NV
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BVU |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
114-51-37.4000W/35-56-50.4000N -114.860389/35.947333 (Estimated) |
| Elevation | 2203 ft / 671.47 m (Surveyed) |
| Land | 530 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SW of Boulder City, NV |
| Location | Clark County, NV |
| Magnetic Variation | 14E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Las Vegas |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZLA - Los Angeles |
| Tie-in FSS | RNO - Reno |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RNO (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09L/27R
| Dimensions | 2166 x 60 ft (660 x 18 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 09L | 27R | |
|---|---|---|
| Alignment | 100° | 127° |
| Physical elevation | 2144.00 ft | 2154.00 ft |
| Coordinates | 35.947608N / 114.860080W | 35.946603N / 114.852870W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking |
Basic , Poor Condition
*RY 09L/27R MARKINGS FADED. |
Basic , Poor Condition |
Runway 09R/27L
| Dimensions | 4803 x 75 ft (1464 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09R | 27L | |
|---|---|---|
| Alignment | 100° | 127° |
| Physical elevation | 2109.00 ft | 2138.00 ft |
| Coordinates | 35.947458N / 114.869027W | 35.945228N / 114.853036W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 15/33
| Dimensions | 3852 x 75 ft (1174 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 2204.00 ft | 2099.00 ft |
| Coordinates | 35.953791N / 114.863443W | 35.943556N / 114.860172W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | Yes |