Bowling Green-warren County Regional Airport (BWG)
Bowling Green-warren County Regional Airport (BWG)
BWG
Bowling Green-warren County Regional Airport (BWG)
Bowling Green, KY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BWG |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-25-10.8000W/36-57-52.3000N -86.419667/36.964528 (Estimated) |
| Elevation | 547 ft / 166.73 m (Surveyed) |
| Land | 566 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SE of Bowling Green, KY |
| Location | Warren County, KY |
| Magnetic Variation | 04W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | LOU - Louisville |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BWG (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 05/1976 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 03/21
| Dimensions | 6499 x 150 ft (1981 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 30° | 127° |
| Physical elevation | 547.00 ft | 520.00 ft |
| Coordinates | 36.958684N / 86.425034W | 36.974162N / 86.413951W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 12/30
| Dimensions | 3955 x 150 ft (1205 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 120° | 127° |
| Physical elevation | 531.00 ft | 531.00 ft |
| Coordinates | 36.964082N / 86.425853W | 36.958669N / 86.414117W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |