Harry Stern Airport (BWP)
Harry Stern Airport (BWP)
BWP
Harry Stern Airport (BWP)
Wahpeton, ND
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BWP |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
096-36-25.7614W/46-14-39.4576N -96.607156/46.244294 (Estimated) |
| Elevation | 968 ft / 295.05 m (Surveyed) |
| Land | 585 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles S of Wahpeton, ND |
| Location | Richland County, ND |
| Magnetic Variation | 05E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Twin Cities |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GFK - Grand Forks |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GFK (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 3254 x 150 ft (992 x 46 m) |
| Surface | TURF-F |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 38° | 127° |
| Physical elevation | 967.00 ft | 965.00 ft |
| Coordinates | 46.240881N / 96.611207W | 46.247952N / 96.603364W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*03/21 MKD WITH EDGE & CORNER DALGT METAL MARKERS PAINTED RED & WHITE. |
Runway 15/33
| Dimensions | 5100 x 75 ft (1554 x 23 m) |
| Surface | CONC-E |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 968.00 ft | 966.00 ft |
| Coordinates | 46.250599N / 96.611182W | 46.237831N / 96.602965W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |