Brunswick Executive Airport (BXM)
Brunswick Executive Airport (BXM)
BXM
Brunswick Executive Airport (BXM)
Brunswick, ME
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BXM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
069-56-19.8000W/43-53-32.5000N -69.938833/43.892361 (Estimated) |
| Elevation | 75 ft / 22.86 m (Surveyed) |
| Land | 720 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SE of Brunswick, ME |
| Location | Cumberland County, ME |
| Magnetic Variation | 18W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BGR - Bangor |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BGR (NOTAM-d service available) |
Runway 01L/19R
| Dimensions | 8000 x 200 ft (2438 x 61 m) |
| Surface | ASPH |
| 01L | 19R | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 63.00 ft | 74.00 ft |
| Coordinates | 43.881341N / 69.938787W | 43.903196N / 69.941518W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
Runway 01R/19L
| Dimensions | 8000 x 200 ft (2438 x 61 m) |
| Surface | ASPH |
| 01R | 19L | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 62.00 ft | 74.00 ft |
| Coordinates | 43.881514N / 69.936141W | 43.903369N / 69.938873W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | ALSAF | |
| REIL | Yes | |
| CL lights | No | No |