Burley Municipal Airport (BYI)
Burley Municipal Airport (BYI)
BYI
Burley Municipal Airport (BYI)
Burley, ID
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BYI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
113-46-17.5000W/42-32-33.4000N -113.771528/42.542611 (Estimated) |
| Elevation | 4154 ft / 1266.14 m (Surveyed) |
| Land | 201 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NE of Burley, ID |
| Location | Cassia County, ID |
| Magnetic Variation | 15E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Salt Lake City |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZLC - Salt Lake City |
| Tie-in FSS | BOI - Boise |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BYI (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 02/20
| Dimensions | 4092 x 80 ft (1247 x 24 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 37° | 127° |
| Physical elevation | 4153.00 ft | 4141.00 ft |
| Coordinates | 42.537655N / 113.774056W | 42.546568N / 113.764831W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 2-box on right |
| REIL | Yes |
Runway 06/24
| Dimensions | 4072 x 75 ft (1241 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 79° | 127° |
| Physical elevation | 4153.00 ft | 4143.00 ft |
| Coordinates | 42.542031N / 113.781046W | 42.544186N / 113.766224W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-box on right |