Bozeman Yellowstone International Airport (BZN)
Bozeman Yellowstone International Airport (BZN)
BZN
Bozeman Yellowstone International Airport (BZN)
Bozeman, MT
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BZN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
111-09-07.2776W/45-46-39.2580N -111.152022/45.777572 (Estimated) |
| Elevation | 4473 ft / 1363.37 m (Surveyed) |
| Land | 2481 acres |
| From nearest city | 7 nautical miles NW of Bozeman, MT |
| Location | Gallatin County, MT |
| Magnetic Variation | 13E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Great Falls |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZLC - Salt Lake City |
| Tie-in FSS | GTF - Great Falls |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BZN (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 03/21
| Dimensions | 2650 x 75 ft (808 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 46° | 127° |
| Physical elevation | 4473.00 ft | 4455.00 ft |
| Coordinates | 45.768849N / 111.152553W | 45.773917N / 111.145121W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 11/29
| Dimensions | 3197 x 80 ft (974 x 24 m) |
| Surface | TURF-G |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 4440.00 ft | 4453.00 ft |
| Coordinates | 45.781108N / 111.152950W | 45.774833N / 111.144197W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 12/30
| Dimensions | 8994 x 150 ft (2741 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 4425.00 ft | 4462.00 ft |
| Coordinates | 45.788085N / 111.166482W | 45.770414N / 111.141889W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |