Grand Geneva Resort Airport (C02)
Grand Geneva Resort Airport (C02)
C02
Grand Geneva Resort Airport (C02)
Lake Geneva, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | C02 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-23-22.5000W/42-36-53.7000N -88.389583/42.614917 (Estimated) |
| Elevation | 835 ft / 254.51 m (Estimated) |
| Land | 20 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles EN of Lake Geneva, WI |
| Location | Walworth County, WI |
| Magnetic Variation | 01W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GRB (NOTAM-d service available) |
Runway 05/23
| Dimensions | 3830 x 75 ft (1167 x 23 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 53° | 127° |
| Physical elevation | 834.00 ft | 835.00 ft |
| Coordinates | 42.611749N / 88.395272W | 42.618063N / 88.383898W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY 05/23 MARKINGS FADED. |
Non-precision instrument , Poor Condition |