Pekin Municipal Airport (C15)
Pekin Municipal Airport (C15)
C15
Pekin Municipal Airport (C15)
Pekin, IL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | C15 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
089-40-33.2000W/40-29-17.5000N -89.675889/40.488194 (Estimated) |
| Elevation | 530 ft / 161.54 m (Surveyed) |
| Land | 215 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles S of Pekin, IL |
| Location | Tazewell County, IL |
| Magnetic Variation | 02W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | IKK - Kankakee |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IKK (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 5000 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 530.00 ft | 525.00 ft |
| Coordinates | 40.488135N / 89.684885W | 40.488257N / 89.666912W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |