Reedsburg Municipal Airport (C35)
Reedsburg Municipal Airport (C35)
C35
Reedsburg Municipal Airport (C35)
Reedsburg, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | C35 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
089-58-59.5980W/43-31-33.2367N -89.983222/43.525899 (Estimated) |
| Elevation | 906 ft / 276.15 m (Surveyed) |
| Land | 153 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles E of Reedsburg, WI |
| Location | Sauk County, WI |
| Magnetic Variation | 00E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GRB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 07/25
| Dimensions | 2510 x 50 ft (765 x 15 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 69° | 127° |
| Physical elevation | 892.00 ft | 906.00 ft |
| Coordinates | 43.526132N / 89.989476W | 43.528602N / 89.980643W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 4840 x 75 ft (1475 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 1° |
| Physical elevation | 905.00 ft | 881.00 ft |
| Coordinates | 43.531777N / 89.982190W | 43.518499N / 89.982347W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |