Portage Municipal Airport (C47)
Portage Municipal Airport (C47)
C47
Portage Municipal Airport (C47)
Portage, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | C47 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
089-28-58.3000W/43-33-37.1000N -89.482861/43.560306 (Estimated) |
| Elevation | 824 ft / 251.16 m (Surveyed) |
| Land | 106 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Portage, WI |
| Location | Columbia County, WI |
| Magnetic Variation | 00E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GRB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 04/22
| Dimensions | 2559 x 40 ft (780 x 12 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Aggregate Friction Seal Coat |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 43° | 127° |
| Physical elevation | 824.00 ft | 816.00 ft |
| Coordinates | 43.557307N / 89.485826W | 43.562438N / 89.479237W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard , Good Condition
*RY 4/22 NUMBERS ONLY. |
Nonstandard , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 17/35
| Dimensions | 3768 x 60 ft (1148 x 18 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 811.00 ft | 822.00 ft |
| Coordinates | 43.565782N / 89.483350W | 43.555452N / 89.482811W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | pulsating/steady burning on left | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |