Bult Field Airport (C56)
Bult Field Airport (C56)
C56
Bult Field Airport (C56)
Monee, IL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | C56 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-40-47.1000W/41-22-38.7000N -87.679750/41.377417 (Estimated) |
| Elevation | 790 ft / 240.79 m (Surveyed) |
| Land | 130 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Monee, IL |
| Location | Will County, IL |
| Magnetic Variation | 03W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 600 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | IKK - Kankakee |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IKK (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 09/27
| Dimensions | 5001 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | CONC-E |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 790.00 ft | 772.00 ft |
| Coordinates | 41.377386N / 87.688854W | 41.377461N / 87.670633W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |