Lake Lawn Airport (C59)
Lake Lawn Airport (C59)
C59
Lake Lawn Airport (C59)
Delavan, WI
Latest photos of Lake Lawn Airport (C59)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | C59 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-36-04.0650W/42-38-02.8540N -88.601129/42.634126 (Estimated) |
| Elevation | 981 ft / 299.01 m (Estimated) |
| Land | 40 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles E of Delavan, WI |
| Location | Walworth County, WI |
| Magnetic Variation | 02W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GRB (NOTAM-d service available) |
Runway 18/36
| Dimensions | 4423 x 80 ft (1348 x 24 m) |
| Surface | ASPH-L |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 5° |
| Physical elevation | 979.00 ft | 967.00 ft |
| Coordinates | 42.640178N / 88.600430W | 42.628087N / 88.601815W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| REIL | Yes | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |