Kendallville Municipal Airport (C62)
Kendallville Municipal Airport (C62)
C62
Kendallville Municipal Airport (C62)
Kendallville, IN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | C62 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-15-38.9100W/41-28-21.7790N -85.260808/41.472716 (Estimated) |
| Elevation | 1004 ft / 306.02 m (Surveyed) |
| Land | 117 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of Kendallville, IN |
| Location | Noble County, IN |
| Magnetic Variation | 04W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10/28
| Dimensions | 4399 x 75 ft (1341 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 92° | 127° |
| Physical elevation | 999.00 ft | 1004.00 ft |
| Coordinates | 41.472887N / 85.268820W | 41.472543N / 85.252776W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |