Dixon Muni-charles R. Walgreen Field Airport (C73)
Dixon Muni-charles R. Walgreen Field Airport (C73)
C73
Dixon Muni-charles R. Walgreen Field Airport (C73)
Dixon, IL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | C73 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
089-26-46.3680W/41-50-01.3160N -89.446213/41.833699 (Estimated) |
| Elevation | 785 ft / 239.27 m (Surveyed) |
| Land | 206 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles E of Dixon, IL |
| Location | Lee County, IL |
| Magnetic Variation | 02W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | IKK - Kankakee |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IKK (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 08/26
| Dimensions | 3897 x 75 ft (1188 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 80° | 127° |
| Physical elevation | 782.00 ft | 784.00 ft |
| Coordinates | 41.832456N / 89.454478W | 41.834336N / 89.440400W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 12/30
| Dimensions | 2803 x 75 ft (854 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 121° | 127° |
| Physical elevation | 777.00 ft | 785.00 ft |
| Coordinates | 41.836122N / 89.448926W | 41.832119N / 89.440145W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |