Byron Airport (C83)
Byron Airport (C83)
C83
Byron Airport (C83)
Byron, CA
Latest photos of Byron Airport (C83)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | C83 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
121-37-33.0000W/37-49-42.4000N -121.625833/37.828444 (Estimated) |
| Elevation | 79 ft / 24.08 m (Surveyed) |
| Land | 1421 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles S of Byron, CA |
| Location | Contra Costa County, CA |
| Magnetic Variation | 15E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | San Francisco |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZOA - Oakland |
| Tie-in FSS | OAK - Oakland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OAK (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 3000 x 75 ft (914 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 63° | 127° |
| Physical elevation | 78.00 ft | 49.00 ft |
| Coordinates | 37.822320N / 121.630117W | 37.826037N / 121.620850W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left |
Runway 12/30
| Dimensions | 4500 x 100 ft (1372 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 64.00 ft | 48.00 ft |
| Coordinates | 37.835693N / 121.631533W | 37.826915N / 121.620569W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | Yes |