Sylvania Airport (C89)
Sylvania Airport (C89)
C89
Sylvania Airport (C89)
Sturtevant, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | C89 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-57-32.3000W/42-42-11.7000N -87.958972/42.703250 (Estimated) |
| Elevation | 788 ft / 240.18 m (Estimated) |
| Land | 34 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Sturtevant, WI |
| Location | Racine County, WI |
| Magnetic Variation | 01W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GRB (NOTAM-d service available) |
Runway 08L/26R
| Dimensions | 2343 x 120 ft (714 x 37 m) |
| Surface | TURF-G |
| 08L | 26R | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 787.00 ft | 770.00 ft |
| Coordinates | 42.702797N / 87.963291W | 42.703935N / 87.954713W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | None | None |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 08R/26L
| Dimensions | 2272 x 38 ft (693 x 12 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08R | 26L | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 788.00 ft | 771.00 ft |
| Coordinates | 42.702565N / 87.963111W | 42.703677N / 87.954795W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |