Mentone Airport (C92)
Mentone Airport (C92)
C92
Mentone Airport (C92)
Mentone, IN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | C92 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-03-44.9880W/41-09-00.1560N -86.062497/41.150043 (Estimated) |
| Elevation | 860 ft / 262.13 m (Estimated) |
| Land | 56 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Mentone, IN |
| Location | Kosciusko County, IN |
| Magnetic Variation | 02W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
Runway 18/36
| Dimensions | 2521 x 40 ft (768 x 12 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 857.00 ft | 859.00 ft |
| Coordinates | 41.150114N / 86.064444W | 41.143194N / 86.064444W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |