Wexford County Airport (CAD)
Wexford County Airport (CAD)
CAD
Wexford County Airport (CAD)
Cadillac, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CAD |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-25-08.1000W/44-16-31.2000N -85.418917/44.275333 (Estimated) |
| Elevation | 1307 ft / 398.37 m (Surveyed) |
| Land | 441 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of Cadillac, MI |
| Location | Wexford County, MI |
| Magnetic Variation | 04W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CAD (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 07/25
| Dimensions | 5000 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 66° | 127° |
| Physical elevation | 1306.00 ft | 1298.00 ft |
| Coordinates | 44.272882N / 85.430845W | 44.278381N / 85.413357W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 2-box on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALS | |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 2006 x 150 ft (611 x 46 m) |
| Surface | TURF-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1294.00 ft | 1296.00 ft |
| Coordinates | 44.277385N / 85.411032W | 44.271881N / 85.410956W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
None
*18/36 MARKED WITH 3 FT YELLOW CONES. |
None |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |