Columbia Metropolitan Airport (CAE)
Columbia Metropolitan Airport (CAE)
CAE
Columbia Metropolitan Airport (CAE)
Columbia, SC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CAE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-07-10.3000W/33-56-19.8000N -81.119528/33.938833 (Estimated) |
| Elevation | 236 ft / 71.93 m (Surveyed) |
| Land | 2600 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles SW of Columbia, SC |
| Location | Lexington County, SC |
| Magnetic Variation | 05W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | AND - Anderson |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CAE (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 8001 x 150 ft (2439 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 228.00 ft | 207.00 ft |
| Coordinates | 33.928525N / 81.123967W | 33.944163N / 81.105427W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-box on left |
| RVR equipment | touchdown | touchdown |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 11/29
| Dimensions | 8601 x 150 ft (2622 x 46 m) |
| Surface | CONC-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 105° | 127° |
| Physical elevation | 229.00 ft | 210.00 ft |
| Coordinates | 33.944148N / 81.137754W | 33.938165N / 81.110321W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown, midfield, rollout | touchdown, midfield, rollout |
| Approach light | ALSF2 | MALSR |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | No |
Runway H1
| Dimensions | 50 x 50 ft (15 x 15 m) |
| Surface | CONC |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
- FEE FOR COMMERCIAL ACFT OVER 15000 LBS.
- HELIPAD H1 LOCATED NORTH OF TAXILANE E, EAST OF TWY E3.
- DUE TO PROXIMITY AND RY ALIGNMENT AIRCREWS HAVE MISTAKEN CUB (RY 13/31) FOR CAE (RY 11/29) WHICH IS 6 MILES NE.
- OPERATION OF ULTRALIGHT VEHICLES PROHIBITED.
- SPORTS COMPLEX WITH NUMEROUS FLOOD LGTS APRXLY 6500 FT FROM APCH END RY 11.
- NOISE ABATEMENT PROCEDURE: NO TURNS BLO 1000 FT FOR TURBINE ENGINE ACFT UNLESS DIRECTED BY ATC.
- ACFT LNDG WITH EXPLOSIVES OBTAIN PPR FM ARPT OPS 803-822-5050.
- ARPT EXISTED PRIOR TO 1958.