Akron-canton Regional Airport (CAK)
Akron-canton Regional Airport (CAK)
CAK
Akron-canton Regional Airport (CAK)
Akron, OH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CAK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-26-37.1000W/40-54-54.2000N -81.443639/40.915056 (Estimated) |
| Elevation | 1225 ft / 373.38 m (Surveyed) |
| Land | 2300 acres |
| From nearest city | 10 nautical miles SE of Akron, OH |
| Location | Summit County, OH |
| Magnetic Variation | 07W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | CLE - Cleveland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CAK (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 01/19
| Dimensions | 7601 x 150 ft (2317 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 2° | 127° |
| Physical elevation | 1208.00 ft | 1214.00 ft |
| Coordinates | 40.907167N / 81.441353W | 40.928009N / 81.440167W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | MALSR |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 05/23
| Dimensions | 8204 x 150 ft (2501 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 47° | 127° |
| Physical elevation | 1180.00 ft | 1225.00 ft |
| Coordinates | 40.905082N / 81.457223W | 40.920302N / 81.435351W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | MALSR |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |